درباره ما

«امین» گامی برای انقلاب عفاف‌گرایی

عفاف از آن دست واژه‌ها و از جمله عناوین فرهنگی است که با داشتن پیشینه‌ای عمیق در فرهنگ اسلام و ایران باستان، همچنان نیاز به نگاهی ویژه دارد. «کانون فرهنگی تبلیغی امین» از مراکز فعال در زمینه ترویج فرهنگ عفاف و تربیت جنسی اسلامی است که به منظور پیشگیری از گسترش انحرافات اخلاقی، از سال90 فعالیت تخصصی خود را در چهار محور پژوهش، تالیف و تولید محتوا، آموزش و تربیت مربی، و تبلیغ و ترویج فرهنگ عفاف آغاز کرده است.

فرید محمدی مقدم، مسئول کانون، انقلاب عفاف‌گرایی در مقابله با انقلاب جنسی غرب را چشم انداز کانون امین معرفی می‌کند. او از سال 74 مشغول پژوهش در این عرصه است و پس از تالیف دو جلد کتاب با عنوان امین (پیرامون روش‌های عفاف‌گرایی و مهارت کنترل غریزه جنسی)، با تعدادی از طلاب مدارس علمیه فعالیت ترویجی خود را شروع و سپس سازمان تبلیغات اسلامی در سال 90 از وی دعوت به همکاری کرده و اجرای طرح‌های آموزشی و ترویج فرهنگ عفاف را به کانون امین واگذار می‌کند.

تدوین درسنامه عفاف با رویکرد آموزشی برای مربیان، کتاب مهرورزی همسران و تحکیم خانواده (بررسی عوامل تزلزل و فروپاشی نهاد خانواده و علل خیانت‌های زناشویی)، کتاب خانواده و مراقبت‌های جنسی فرزندان  برای والدین، تولید 300 پوستر نمایشگاهی و تربیت بیش از صد مربی مهارت عفاف‌گرایی و برگزاری 10 هزار کارگاه، تحت عنوان جلسات گفتمانی «عفاف چرا و چگونه؟» در بیش از 300 مدرسه استان از جمله اقدامات کانون امین در عرصه ترویج عفاف است.

به گفته محمدی مقدم، مخاطب مستقیم برنامه‌های کانون امین، مربیان (اعم از ائمه جماعات مدارس، روحانیان طرح هجرت، معلمان و…) هستند که پس از آموزش، در لایه بعدی، والدین، دانش‌آموزان و دانشجویان را پوشش می‌دهند.

از آنجا که تغییر رفتار مخاطبین، از یک سو نیازمند استمرار آموزش و از سوی دیگر وابسته به میزان اثرگذاری پیام‌های ضدعفافی که مخاطب از سایر فضاهای حقیقی و مجازی و رسانه‌ها دریافت می‌کند، نمی‌توان ارزیابی دقیقی از اثرگذاری فعالیت کانون داشت اما با توجه به اینکه مباحث آموزشی آن، کاربردی (مانند فواید عفاف‌گرایی، زیان‌های بی‌عفتی و شیوه‌های عفاف‌ورزی) بوده و شبهات را پاسخ می‌دهد از بین 14 هزار نظرسنجی، 94 درصد از جلسات رضایت داشته و 92 درصد درخواست تداوم جلسات آموزشی را داشته‌اند.

با این حال نبود دغدغه و عدم همراهی مسئولان امر و حتی بعضا مخالفت با برگزاری دوره‌های آموزشی از مهمترین چالش‌های کانون امین بوده تا جایی که در دولت یازدهم اعتبارات این حوزه تقریبا به حد صفر رسید!